W lutym tego roku Trybunał Konstytucyjny wydał niezwykle istotny wyrok w sprawie podatku od nieruchomości będącej własnością przedsiębiorcy. Po ogłoszeniu wyroku TK wielu przedsiębiorców odetchnęło z ulgą. Praktykowana dotychczas zasada „stać Cię, to płać” została istotnie ograniczona w zakresie nieużywanych nieruchomości. O co chodzi dokładnie? Wyjaśnię poniżej.
„Stać Cię? To płać!”
Trybunał Konstytucyjny wziął pod lupę przepis ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, a mianowicie art. 1a ust. 1 pkt. 3, który mówi, że:
grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej to grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.
Do tej pory, zgodnie z treścią powyższego przepisu, przedsiębiorcy płacili podatek od posiadanych nieruchomości niezależnie od ich użytkowania. Wykorzystanie nieruchomości na rzecz prowadzonego biznesu nie było kluczowe. O podatku decydował fakt , że lokal czy grunt należy do podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.
Podatek zależny od użytkowania
Po wydaniu przez TK wyroku (sygn. akt: SK 39/19) przedsiębiorcy będą mogli nieco odetchnąć. Trybunał przyjął, że samo posiadanie nieruchomości przez przedsiębiorcę jeszcze nie wystarcza by móc obciążyć ją wyższym podatkiem. Nieruchomość powinna być faktycznie wykorzystywana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Jeśli zatem posiadana przez przedsiębiorcę nieruchomość nie pełni żadnej roli w jego biznesie – zapłaci za nią podatek niższy. Art. 1s ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie będzie mieć zastosowania, a kieszeń przedsiębiorcy zeszczupleje nieco mniej.
Rozwiązanie tylko dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą?
Z uwagi na rozpoznawaną przez TK sprawę można mieć obawę, że interpretacja będzie dotyczyć wyłącznie osób fizycznych. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z lutego pozostaje jednak mocno uniwersalny. Potwierdza to również stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego wyrażone w sprawie o sygnaturze III FSK 895-899/21. Sąd wskazał, że zwolnienie z obowiązku zapłaty wyższego podatku dotyczy również osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych.
Wyrok to nowe prawo?
Należy pamiętać, że wyrok TK automatycznie nie zmienia samej treści przepisu. Ten pozostanie taki sam. Zmianie ulegnie jego interpretacja. Istnieje możliwość, że w orzecznictwie pojawią się głosy nakładające na przedsiębiorców obowiązek płacenia podatku wyższego. Co zrobić w takiej sytuacji? Odwołując się od decyzji o nałożeniu obowiązku należy wskazać treść omawianego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Tylko tyle!
Sądy powszechne oraz organy państwowe są zobowiązane „trzymać się” linii orzeczniczej wskazanej przez Trybunał Konstytucyjny. A jeśli Trybunał orzeka na korzyść przedsiębiorców… to warto powiedzieć o tym innym!
Nie zapomnij, że możesz udostępniać moje artykuły i dzielić się wiedzą z innymi!
Po więcej zapraszam TUTAJ (blog)
*****
Spodobał Ci się post? Wpadnij na mojego Facebooka i LinkedIn żeby być na bieżąco z nowościami!